„Chcemy dowiedzieć się, jakie zadania codzienne wykonujesz, nad czym aktualnie pracujesz, dlaczego zaangażowałeś się w daną dziedzinę archeologii, jakie projekt naukowy realizujesz, jeśli zaś pracujesz na wykopaliskach: co odkryłeś bądź też dlaczego chciałeś zostać archeologiem” – wyliczają organizatorzy. Jednocześnie zachęcają do tego, aby unikać specjalistycznych terminów lub je krótko zdefiniować.
„Projekt >Dnia Archeologii< prezentuje różnorodne działania, podejmowane codziennie przez archeologów na całym globie, przyczyniając się do podniesienia świadomości społecznej na temat znaczenia i ważności archeologii we współczesnym świecie” – przekonują inicjatorzy akcji.
W Polsce projekt jest tworzony w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH, którego celem jest stworzenie dialogu między społeczeństwem a naukowcami. W tym roku przedsięwzięcie zostało także rozszerzone na inne kraje, m.in. Grecję, Holandię, Francję, Włochy, Hiszpanię oraz Niemcy. Udział archeologów w projekcie jest oparty o zasadę wolontariatu. Szczegółowe informacje dotyczące udziału dostępne są na stronie: http://www.dayofarchaeology.com/dzienarcheologii/
Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, Muzeum w Biskupinie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz poznański oddział PAN.
[PAP - Nauka w Polsce, szz/ mrt/, źródło: www.naukawpolsce.pap.pl]