Tomasz Szopa, prezes zarządu Netii powitał festiwalową publiczność na Gali Otwarcia, którą uświetnił premierowy pokaz najnowszego filmu Julie Delpy – „Lolo”.  Przez kolejnych dziesięć dni na widzów zgromadzonych w Krakowie czeka najlepsze kino autorskie z całego świata –ponad 100 propozycji filmowych ułożonych w ramach 10 sekcji. NETIA OFF CAMERA potrwa do 8 maja.

„Niezależność, zupełnie inne spojrzenie i spotkania wielbicieli świetnego kina. To esencja NETIA OFF CAMERA. Kipling powiedział, że odwaga to brak wyobraźni. Tutaj szczególnie dobrze widać, jak bardzo się mylił! Twórcy odważni i z ogromną wyobraźnią będą nas łączyć, inspirować i pobudzać przez najbliższe dni. Cieszę się, że NETIA przyczynia się do tej ważnej dla twórców i widzów imprezy” – powiedział w trakcie Gali Otwarcia Tomasz Szopa, prezes zarządu Netii.

W programie Festiwalu pojawiły się trzy nowe sekcje specjalne: „Strach się bać”, „Tylko dla dorosłych?”, „Do utraty tchu”. Na dużym ekranie widzowie zobaczą nietypowe, przekraczające konwencje gatunku horrory, przyjrzą się uważnie ekstremalnym postawom, skrajnościom i pasjom, poznają historie o dorosłości opowiedziane w niekonwencjonalny, a przy tym pełen humoru  sposób.

Kolejna nowość to SerialCon – szereg interesujących prelekcji, dyskusji panelowych i wykładów przygotowanych przez fanów seriali, krytyków, dziennikarzy, naukowców i youtuberów. Perspektywa fanowska połączy się z akademicką i branżową.  O pracy nad serialami opowiedzą ich twórcy, zarówno ci stojący przed kamerą – aktorzy – jak i ci sterujący serialowym światem zza kamery: scenarzyści, reżyserzy i producenci.

Kluczową częścią festiwalu jest konkurs „Wytyczanie Drogi”, adresowany do reżyserów stawiających pierwsze kroki w kinematografii. O Krakowską Nagrodę Filmową – 100 000 USD – walczy w tym roku 10 filmów z całego świata. Zasadą festiwalu jest, że przewodniczącym konkursu głównego zostaje Polak. W tym roku zaproszenie organizatorów przyjął Krzysztof Zanussi.

Relację z festiwalu można śledzić na profilu Netii na Instagramie: https://www.instagram.com/netia.sa/ i pod hasztagiem #netiaoffcamera