Jak działają mniejszości narodowe i etniczne w Polsce? Jakie rząd wspiera organizacje romskie czy żydowskie? O tym porozmawiają w piątek 23 września w godz. 15-18.00 przedstawiciele rządu, wojewody oraz organizacji społecznych w Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 7/9) w Warszawie. Wstęp wolny.

Otwarta dla wszystkich chętnych część, dotycząca polskich doświadczeń i rozwiązań prawnych w zakresie wsparcia funkcjonowania mniejszości narodowych i etnicznych, odbędzie się w dniu 23 września w Austriackim Forum Kultury. W panelu dyskusyjnym udział wezmą Naczelnik Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA Dobiesław Rzemieniewski, przedstawiciele mniejszości ormiańskiej i żydowskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Edward Mier-Jędrzejowicz i Artur Hofman. O sytuacji i statusie społeczności romskiej w Polsce opowie Elżbieta Mirga-Wójtowicz, Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Po debacie o godz. 19.30, odbędzie się program kulturalny, w ramach którego Marek Ravski i Izabella Bukowska wykonają najpiękniejsze utwory żydowskie i cygańskie. Akompaniować im będzie Marcin Mazurek.

Zamknięta część seminarium, dla zarejestrowanych wcześniej uczestników z całej Europy, odbędzie się 24-25 września. Będzie to spotkanie kończące i podsumowujące projekt „Europa diaspor”, które stanowi okazję do ustanowienia fundamentów trwałej sieci kontaktów i dalszej współpracy. Założeniem projektu jest przekonanie, że współpraca między  diasporami  jest uzasadniona potrzebą połączenia sił  na rzecz wspólnego orędownictwa, uczenia się od siebie, pokazania istnienia i legitymizacji diaspor europejskich.

Warszawskie seminarium podsumowujące projekt „Europa Diaspor” odbędzie się w dniach 23-25 września 2016 roku, dzięki współpracy organizacji pozarządowych: AGBU (Armeńska Generalna Unia Dobroczynności), Phiren Amenca (sieć romskich i nie-romskich wolontariuszy i organizacji wolontariackich) i Europejskiej Unii Studentów Żydowskich. Partnerem seminarium po stronie polskiej są Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym UE w ramach Programu Europa dla Obywateli.

O wydarzeniu informuje:
obrazek-wyrozniajacy