W dniach 24-27 listopada 2016 r. w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się już 4. Przegląd archiwalnych filmów o Wrocławiu – Kadry Wrocławia. Będzie to kolejne wyjątkowe wydarzenie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W programie znalazł się pokaz „Bitwy wrocławskiej”, filmu dokumentalnego o największej manifestacji ulicznej stanu wojennego. Z uwagi na niesłabnące zainteresowanie tematyką Festung Breslau powtórzony zostanie zestaw filmów poświęconych Twierdzy Wrocław, który jednak został nieco zmodyfikowany. Podczas dotychczasowych edycji Kadrów Wrocławia filmy o Festung Breslau obejrzało ponad 2,5 tys. widzów! Kolejny blok „Miedzy odbudową a rozbiórką – Wrocław 1945 i później” to wybór najlepszych filmów z programów poprzednich edycji Kadrów Wrocławia z lat 2014-2016. Zostanie on wyświetlony z angielskimi napisami. Tradycyjnie już w programie znajdzie się fabularny, którego akcja toczy się w stolicy Dolnego Śląska. Tym razem będzie to głośny „Konsul”.

Wszystkie pokazy poprzedzone zostaną prelekcją historyków i filmoznawców.

Podczas przeglądu w holu Kina Nowe Horyzonty można będzie również obejrzeć wystawę „Festung Beraslau1945. Nieznany obraz” przygotowaną przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość.

PROGRAM:

24.11.2016 , godz. 10:00 i 18:30
Zagłada miasta – Festung Breslau i szaber
Prelekcja: prof. Tomasz Głowiński

6 maja 1945 r. podpisano kapitulację Festung Breslau, która zakończyła ponad trzymiesięczne walki o Wrocław stoczone między Rosjanami i Niemcami. W wyniku tych dramatycznych trzech miesięcy w gruzach legła ponad połowa zabudowań miasta. Jednak koniec wojny jeszcze nie oznaczał dla Wrocławia kresu zniszczeń, gdyż do działa przystąpili szabrownicy. Szczególnie dotkliwe okazały się grabieże dokonywane przez Rosjan.

O gehennie Wrocławia w 1945 roku opowie zestaw 4 filmów:

Wyrok na miasto (1968), 23minuty
reżyseria: Janusz Chodnikiewicz

Wstrząsający obraz  życia oblężonego miasta.  Komentarzem do unikatowych archiwalnych zdjęć (m.in. niemieckiej kroniki wojennej) są wspomnienia niemieckiego księdza Paula Peikerta, autora „Kroniki oblężenia Wrocławia w roku 1945”.

Wrocławska opowieść (1969), 12 minut
reżyseria: Witold Lesiewicz

Festung Breslau we wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń. Okres oblężenia wspominają nie tylko żołnierze każdej z walczących stron, ale też cywilni mieszkańcy miasta zamknięci w twierdzy. Ciekawym głosem są wspomnienia Iwana Koniewa, marszałka Armii Czerwonej, dowodzącego I frontem ukraińskim, którego jednostki brały udział w walkach o Festung Breslau.

Bitwa o Wrocław (1977), 30 minut
realizacja: Maja Wójcik

Historia walk o Wrocław, poczynając od lutego 1945 roku, aż do zakończenia wojny. W materiale wykorzystano archiwalne zdjęcia Wytwórni Filmów Dokumentalnych „Czołówka” oraz materiały z prywatnych zbiorów, między innymi aktora Marka Idzińskiego. Wśród wspominających tamte wydarzenia zobaczyć można m.in. Dmitrija Baltermantsa, radzieckiego korespondenta wojennego.

Szaber  (2002), 20 minut
reżyseria: Marcin Bradkie

Szaber to zjawisko, które narodziło się w 1945 roku na ziemiach zachodnich opuszczanych przez Niemców. Na te tereny przybywali przesiedleńcy zza Buga oraz osadnicy ze środkowej Polski, przyjeżdżały też niezliczone rzesze szabrowników po wszelkie poniemieckie dobra. Zajmowali oni opuszczone mieszkania i domy, urządzając swoje gospodarstwa przedmiotami, które udało im się znaleźć. Plagą natomiast był szaber żołnierzy Armii Czerwonej i zorganizowanych grup głównie z centralnej Polski, wywożących w głąb kraju wyszabrowane poniemieckie mienie. Sowieci grabili w majestacie ustanowionego przez siebie prawa wojennego. Masowo i systematycznie demontowali i wywozili do Związku Radzieckiego urządzenia z fabryk i zakładów, tory kolejowe i wszelkie dobra, które uznawali za przydatne. W samym Wrocławiu „wyczyszczono” w ten sposób 212 fabryk. (opis na podstawie: filmpolski.pl).

25.11.2016, godz. 10:00 i 18:30
Odbudowa miasta – Wrocław 1945 i później
Prelekcja: prof. Jakub Tyszkiewicz

Zestaw kilku filmów dokumentalnych ukazujących panoramę miasta od zniszczeń Festung Breslau, przez kolejne dekady dźwigania ze zgliszczy, aż do współczesności. W tym bloku znajdą się następujące filmy:

Nasz Wrocław (1975), 37 minut
reż. Bogusław Rybczyński, Polska 1975, 37′
Film zrealizowany na zamówienie władz Wrocławia, pokazuje dzieje miasta od ostatnich akordów Festung Breslau po połowę lat 70. Oglądamy walki o miasto podczas drugiej wojny światowej, jego ruiny i odbudowę (fragmenty archiwalnych kronik filmowych). Następnie śledzimy życie kulturalne miasta, jego powojenny rozwój przemysłowy oraz sielankowe scenki z wrocławskich ulic, dyskotek i innych ówczesnych atrakcji Wrocławia. W finale pojawia się panorama miasta z lotu ptaka.

Wrocław 1959 (1959), 10 minut
reżyseria: Jadwiga Plucińska

Wrocław roku 1959 jest miastem kontrastów. Z jednej strony tętniące życiem i nowoczesne śródmieście, z drugiej zaniedbane, ciągle jeszcze leżące w ruinach przedmieścia. Ale jak widać, nawet w warunkach, które dla dzisiejszego mieszkańca miasta wydawałyby się karygodne, można znaleźć kawałek przysłowiowego własnego kąta, gdzie da się urządzić prowizoryczne życie. (10 minut)

Fakty i ludzie (1970)
reżyseria: Robert Stando

Film w którym posłużono się metoda retrospekcji i wkopiowań by pokazać rozwój i proces zagospodarowania ziem zachodnich. Tutaj głównie pokazane są obszary Dolnego Śląska i jak zawsze najwięcej uwagi poświęcono Wrocławiowi.  Jednym z ciekawszych zagadnień jest przywołanie problemu działalności band Wherwolfu. Ponadto w filmie tym ukazane zostały wizyty we Wrocławiu Breżniewa i Gomułki.

Ich miasto  (1974)
scenariusz i realizacja: Bogusław Rybczyński

Wspomnienia trójki mieszkańców Wrocławia i ich własne spojrzenie na miasto i jego historię. Materiał ten zawiera szereg wyjątkowo wartościowych pod względem poznawczym zdjęć. Między innymi będziemy mieli okazję zobaczyć i posłuchać jak pierwsze dni po upadku Festung Breslau i okres formowania się polskiej władzy w mieście wspomina Tadeusz Makarewicz, operator Polskiej Kroniki Filmowej.

Odbudowa czy rozbiórka (2003), 20 minut

Odbudowa czy rozbiórka (2003), 20 minut
reżyseria: Marcin Bradke

Opowieść o odbudowie i zagospodarowywaniu tzw. ziem odzyskanych w pierwszych latach po wojnie. Świadkowie tamtych wydarzeń, m.in. architekt i konserwator zabytków, mówią o odgruzowywaniu zniszczonych miast, wyburzaniu grożących zawaleniem budynków oraz trwającej latami odbudowie, a także o tym, dlaczego z krajobrazu Śląska zniknęło wiele zabytkowych budowli – rezydencji, świątyń, które nie ucierpiały w wyniku działań wojennych.

26.11.2016, godz. 18:30
Bitwa Wrocławska (2016), 115 minut
reż.: Beata Januchta

Bitwa wrocławska” to pełnometrażowy film dokumentalny, który opowiada o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego, która odbyła się 31 sierpnia 1982 r. Realizacja filmu trwała prawie trzy lata. To, co autorzy filmu odkryli przez ten czas, przeszło najśmielsze oczekiwania…W efekcie film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r.

Główny bohater filmu „Bitwa wrocławska” miał 31 sierpnia 1982 r. 15 lat. Następnego dnia miał iść do nowej szkoły. Wybrał tę przy ul. Młodych Techników, żeby być bliżej zakładów pracy, bo tam biło serce „Solidarności”. Już od kilku miesięcy prowadził pamiętnik. Zapisywał informacje o tym, co dzieje się w kraju, gromadził wycinki z gazet, utrwalał wrażenia z mszy za ojczyznę, w których uczestniczył. Notował nawet dowcipy. Przed 31 sierpnia 1982 r. jego opowieść się zmienia. Pojawiają się informacje o samochodach milicyjnych na rejestracjach z innych województw, o zwiększeniu częstotliwości i liczebności patroli a nawet o używanym przez funkcjonariuszy typie uzbrojenia.

Nie da się zrozumieć dzisiejszego Wrocławia bez wejścia w tę historię. Nie da się zrozumieć wrocławskiej opozycji, bez przypomnienia istoty sporu, który wtedy rozgrzewał serca podziemnych działaczy. Trzeba posłuchać Władysława Frasyniuka, Kornela Morawieckiego i ich współpracowników. Trzeba posłuchać co i jak mówią o sobie nawzajem. A potem uświadomić sobie, że mimo różnic, wezwali do tej demonstracji razem i razem nieśli ciężar odpowiedzialności za tę decyzję.

27.11.2016, godz. 18:30
„Konsul” i inni (1970), 30 minut,
reż.: Krzysztof Gradowski
Konsul, (1989), 105 minut
reżyseria: Mirosław Bork

Dokument i fabuła opowiadające historię głośnego oszusta PRL, Czesława Śliwy vel Jacka Ben Silbersteina, który podając się za konsula austriackiego we Wrocławiu wyłudził od ludzi w ciągu 3 miesięcy ponad pół miliona złotych. W programie znajdzie się zrealizowany przez Krzysztofa Gradowskiego dokument „Konsul i inni” (1970 r.), w którym zobaczyć można wypowiedzi zarówno oszusta, jak i jego ofiar. Następnie pokazana zostanie  zrealizowana na kanwie przestępczej działalności Śliwy komedia sensacyjna „Konsul”. W tytułowej roli wystąpił świetny Piotr Fronczewski. Reżyser Mirosław Bork nagrodzony został za ten film Srebną Muszlą na MFF San Sebastian.

Ceny biletów:
Bilet normalny – 22 zł
Bilet ulgowy – 18 zł (uczniowie i studenci, seniorzy)
Bilet grupowy – 16 zł (od 15 osób)
Bilet grupowy szkolny – 12 zł (opiekunowie bezpłatnie) 

Karnet (wszystkie bloki):
72 zł – karnet normalny
64 zł – karnet ulgowy

Więcej informacji na stronie www.kadrywroclawia.pl
Bilety do kupienia w kasach Kina Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21) oraz na stronie www.kinonh.pl

wystawa2-1

plansza-jpg