Fundacja Zaczyn zaprasza na Paradę Seniorów i Piknik Pokoleń 2016 – wielkie święto społeczności liczącej niemal 10 milionów osób. Pełna mobilizacja! Do największego w Polsce wydarzenia dla seniorów został już tylko tydzień. Dlatego już dziś zaplanujcie sobie następne sobotnie popołudnie i wieczór pełne atrakcji dla seniorów, ich przyjaciół i rodzin.

Parada i Piknik to szansa na spotkanie oko w oko z ze znanymi osobami wpierającymi wydarzenie. Na pewno gwiazdą pierwszej wielkości jest DJ Wika, która jest współautorką pomysłu Parady i jej główną ambasadorką. Kolejny rok wydarzenie wspiera Jolanta Kwaśniewska, która będzie jednym z gości Pikniku Pokoleń. Znana aktorka Zofia Czerwińska opowie na Pikniku Pokoleń jak z humorem przejść przez życie, a profesor i mistrz wielu dyscyplin sportowych Jan Ślężyński opowie jak wygląda życie mężczyzn po 60-ce.

Wśród prowadzących panele dyskusyjne w trakcie Pikniku są: dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł, pisarka, laureatka Paszportów Polityki Sylwia Chutnik i dziennikarz telewizyjny i performer Rafał Betlejewski. Specjalne pokazy ćwiczeń ruchowych dla seniorów poprowadzą trenerka fitness Ewa Chodakowska oraz Erwina Ryś-Ferens panczenistka, olimpijka i mistrzyni Europy i świata. Nie zabraknie popularnej aktorki Krystyny Sienkiewicz, która wystąpi w programie kabaretowym, a także aktorki i modelki 80+ Heleny Norowicz. Nasi goście i artyści są równocześnie ambasadorami Parady i Pikniku, każdy i każda z nich angażuje się w sprawy seniorów i problemy osób 60+.

Start Parady Seniorów 25 czerwca, godzina 12:00 na Placu Konstytucji. Piknik Pokoleń z bezpłatnym poczęstunkiem i licznymi atrakcjami rozpoczyna się o 13.00 na terenie Zamku Ujazdowskiego.

Wyjście na ulice Warszawy to symboliczna prezentacja rosnącej grupy osób starszych – próba pokazania energii, potencjału i twórczości seniorów, ale również problemów i postulatów reprezentantów tej grupy. Parada będzie wesoła, kolorowa i optymistyczna, ale nie infantylna i naiwna. Dzisiejsi oraz przyszli seniorzy są bowiem grupą, która poważnie traktuje swoje sprawy i sama chce być poważnie traktowana.

Środowisko senioralne w Polsce to miliony ludzi tworzących bardzo zróżnicowaną społeczność. Są tu prawdziwi indywidualiści, niecodzienne talenty, wspaniałe życiowe historie. Seniorów nie można traktować jednakowo i z góry!
Pełno jest krzywdzących stereotypów na temat seniorów. Idąc w Paradzie, mówimy tym stereotypom „nie”. Udowadniamy, że seniorzy nie chcą żyć w cieniu, z dala od innych, zamknięci we własnym gronie.
Seniorzy mają swoją godność i dumę, potrafią walczyć z przeciwnościami i pokonywać piętrzące się barykady. Starość to kolejny i naturalny etap w życiu. Nie ma nic dziwnego w starości. Musimy się uczyć dobrze starzeć.
Głos ogromnej grupy społeczej osób 60+ musi być bardziej słyszalny, a sprawy dla nich ważne traktowane z powagą. Lepsze rozwiązania społeczne dla osób najstarszych przysłużą się również przyszłym pokoleniom.
Osoby w Trzecim Wieku stanowią kapitał, źródło wiedzy i doświadczenia. O to dobro narodowe trzeba się troszczyć. Seniorom należy się wsparcie państwa i szacunek społeczeństwa.
Polityka społeczna wymaga reform dyktowanych, między innymi, przez zmiany demograficzne. By żyło się nam wszystkim lepiej, nie możemy budować pokoleniowych murów lecz współpracować między pokoleniami.

[Fundacja Zaczyn]