28. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie przypada w roku 70. rocznicy powstania Państwa Izraela, 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości, 50. rocznicy wydarzeń marcowych, a także – dokładnie 30 lat od pierwszej edycji FKŻ.

Tegoroczny Festiwal poświęcony będzie Syjonowi. Góra Syjon jest nieporuszona i trwa wiecznie. Metaforycznie i dosłownie. Syjonizm jest niczym więcej, jak miłością Syjonu. Syjon jest w znaczeniu dosłownym i metaforycznym Ziemią Izraela z leżącą pośrodku tej ziemi odwieczną stolicą – Jerozolimą. [Janusz Makuch, założyciel i dyrektor FKŻ]

Na program 28. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie złoży się łącznie 260 wydarzeń. Wszystkie w taki czy inny sposób odnoszą się do idei Syjonu – i tej, która doprowadziła do powstania Państwa Izraela 70 lat temu i bardziej symbolicznie – Syjonowi jako metaforze tęsknoty za własnym krajem, która spełniła się dla Polaków 100 lat temu, w momencie odzyskania niepodległości.

 
Szczegółowy program tegorocznej edycji możecie oglądać na stronie Festiwalu, jak też w formie pliku pdf, w którym znajdziecie kalendarium wydarzeń oraz ich opisy – zarówno wydarzeń z programu głównego, jak też wydarzeń towarzyszących, przygotowanych przez partnerów Festiwalu: głównie JCC Krakow oraz Muzeum Żydowskie Galicja.

 
Wśród izraelskich artystów biorących udział w FKŻ są m.in. The Kutiman Orchestra, Victoria Hanna, The Sefi Zisling Quartet, Jerusalem Orchestra East-West, Abatte Barihun, Young Yosef, Yudko, Noga Erez oraz Jerusalem Quartet.

 
Najważniejszym muzycznym wydarzeniem festiwalu będzie, już tradycyjnie, wielki koncert Szalom na Szerokiej, który rozpocznie się w sobotę 30 czerwca o godz. 18:00.

 
W gronie wygłaszających wykłady podczas tegorocznego Festiwalu znaleźli się liczni ciekawi goście z Izraela, m.in. Ambasador Anna Azari, Gadi Taub, Dan Bahat, Edwin Seroussi, Ruth Calderon i Moshe Basson​.

 
Festiwal odbywa się ze wsparciem MSZ oraz Ambasady Izraela.
[http://embassies.gov.il/warsaw/newsAndEvents/calendar-of-events/Pages/2018/2018-06-Festiwal-Kultury-Zydowskiej-Krakow.aspx]