W związku z przypadającą w tym roku 75. Rocznicą Akcji Reinhardt, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce wraz z Narodowym Centrum Kultury, podjęło się realizacji łódzkiej premiery opery dziecięcej “Brundibar” Hansa Krasy.
Do współpracy zaproszony został Chór Dziecięcy Miasta Łodzi oraz muzycy Filharmonii Łódzkiej. Opera, która po raz pierwszy zagrana została w hitlerowskim obozie w Terezinie w 1943 roku, po ponad 70 latach zabrzmi w Łodzi. Będzie to wydarzenie wyjątkowe nie tylko o walorze edukacyjnym, lecz przede wszystkim symbolicznym – w operze Brundibar to najmłodsi wykonawcy powracają do tematyki Holocaustu, wykorzystując uniwersalny charakter tego utworu.
Premierze spektaklu towarzyszyć będzie wystawa “Tu nie latają motyle”, która jest wyborem rysunków dziecięcych z Theresienstadt, cudem uratowanych z okresu Holokaustu. Wystawa przygotowana została w 1995 r. przez Ernestynę Hanf Boksenbaum odpowiedzialną za materiały oryginalne w Yad Vashem. Była to pierwsza poważna wystawa poświęcona tematyce Holocaustu zaprezentowaną w Hiszpanii. W Polsce po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana podczas III DNI PAMIĘCI w Łodzi, w styczniu 2013 roku, następnie w Warszawie z okazji 70.rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
————————————————————————————–
Premiera opery „Brundibar” Hansa Krasy 17 grudnia 2017 r. Aula – Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121
Reżyseria: Artur Hofman
Kierownictwo Muzyczne: Prof. Waldemar Sutryk
Scenografia i Kostiumy: Maja Grau, Tomasz Ciesielski
Udział biorą: Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, Muzycy Filharmonii Łódzkiej
Organizator: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Producent: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny!